PLW 7111 [S-1009] - Prepareringsresultat

Visa produkt
Pump med varierbart varvtal

Avgörande för optimala resultat och effektivitet

Cirkulationspumpen med variabelt varvtal är hjärtat i Mieles diskdesinfektorer. I de enskilda programblocken är pumpens varvtal och därmed spoltrycket anpassat till de aktuella kraven – med ett högt tryck kan man ta bort envis smuts, medan ett lägre tryck garanterar att all disk blir blöt. Denna intelligenta teknik är särskilt effektiv när det gäller vatten- och energiförbrukning.
Innovativa rengöringsprogram

Rengöring med perfektion

I mer än 50 år bedriver Miele Professional kontinuerligt forskning och utveckling inom rengörings- och desinfektionsområdet. Specialprogram som Orthovario, Oxivario, Robotvario eller Anorganica och Organica har utvecklats tack vare denna årtiondelånga erfarenhet.
Integrerad vattenavhärdare

Rena resultat

Mineraler i kranvattnet kan påverka rengöringsresultatet negativt. Därför är diskdesinfektorerna från Miele från fabriken utrustade med en vattenavhärdare som i hög grad avlägsnar härdande joner ur kranvattnet.
Torkaggregat

Utmärkta torkresultat

En kraftfull varmluftstorkning kortar rengöringstiden och möjliggör problemfria processförlopp. En utmärkt torkeffekt krävs särskilt för prepareringsgods med komplex geometri.